Hazır çim antalya

Hazır rulo çim antalya

Hızlı gelişen çok yıllık bir sıcak iklim bitkisidir. Ülkemizde köpek dişi ayrığı olarak adlandırılan Bermuda grass çimi Akdeniz iklim kuşağında yaygın olarak kullanılır. Bermuda grass ortalama yıllık sıcaklığı 20 derece civarında olan hemen her yerde yetişebilir. Sıcaklık derecesinin bu ortalamadan 5-7 derece düşmesi halinde çimin toprak üstü organları sararır. Çok ince ve küçük olan tohumlarının l gramı 3.300-4.000 adettir. Hemen hemen her toprakta yetişebilir. Drenajı iyi, bol gübreli, orta bünyeli topraklarda iyi gelişir.

Diğer tarafta ağır bünyeli topraklar ile kumlu kıyı kısmında, alkali topraklarda ve pH'sı 5.5 olan fazla asit topraklarda da yetişebilir. Bermuda grass sıcağı ve tam güneşi sever. Gölgeden hoşlanmaz. Gölge yerlerde ince, uzun ve zayıf bir doku kazanır. Normal sulama rejiminin yansı kadar sulama ile de yeterli güzellikte çim dokusu oluşabilir. Yaz aylarında gelişmesi sıcaklık, sulama ve gübrelemeye paralel olarak hızlı olur. Bol gübre ve iyi biçim ile çok yeşil ve düzgün çim yüzey yapar. Üzerinde dolaşma yoğunluğuna bağlı olarak yılda 5-10 kez gübre uygulanır. Yazın gelişme devresi süresince nemi sever. Uzun ömürlü ve dayanıklı yapısıyla gösterişli bir çim yüzey yapar. Kısa biçime dayanıklıdır. Kışın toprak sıcaklığının 15 derecenin altına düşmesiyle birlikte rengi yeşilden sarıya doğru bir değişim gösterir. Bu değişim akdeniz kıyısında kasım ayından nisan ayı ortasına kadar devam eder.

“Çim bu devrede uyku halindedir. Hiç bir gelişme göstermez. Hava sıcaklığının artmaya başlaması ile birlikte tekrar yeşerir.“
Bermuda Tiftsport
Hazır Çim

Sıcak iklim çimleri arasında, fiziksel hasarlarda kendini en iyi yenileyen çimdir. Güçlü genetik yapısı sayesinde hastalıklara karşı dayanıklılığı fazladır. Kuraklığa karşı çok dayanıklıdır. Güçlü yapısı itibariyle birçok toprak türünde yetişebilir. Günde minimum 3-4 saat direkt güneş ışığına ihtiyacı vardır. Kullanımı ve basımı yüksek olan yerler için çok uygundur.

  • Koyu Yeşil Renktedir
  • Yumuşak Dokuya Sahiptir
  • Sıcak ılıman iklim kuşağına uygundur
  • Küçük rulo kesim Her bir rulo 1/2 m² alanı kaplar 45 cmx110 cm ebatındadır

Genel olarak 1,5 cm ile 3,5 cm arasında biçilmesi uygundur. Biçim, çimin mevcut boyunun 1/3’ünden fazla olmamalıdır. Döner bıçaklı makinelerde 2 cm’nin altına inilmemesi tavsiye edilir. Yüksek devirli ve silindir bıçaklı makinelerde 2 cm’nin altına inilebilir. Biçme makinesinin bıçakları keskin olmalıdır. Çim ıslakken biçim yapılmamalıdır.